24/12/2020 - 11:08

Sosyal Medyada Paylaş

Tom Cruise

Tom Cruise

Dünyanın en fazla bilinen ve kazanan oyuncularından bir tanesi olan Thomas Cruise Mapother Iv, 3 Temmuz 1962 tarihinde oyuncunun babası Thomas Cruise Mapother III elektrik mühendisi iken annesi Mary Lee ise öğretmendi. Babası girmiş olduğu her işten kısa bir süre içerisinde kovulmasından dolayı Ottawa, Kanada, Louisville, Ontario, Kentucky, New Jersey, Glen Ridge, Wayne, New Jersey gibi pek çok yeri dolaşmışlardır. Bundan dolayı da 14 yaşına gelene kadar geçen süreçte Kanada ve ABD’de sekiz farklı ilköğretim okulu ve lisede okumuştur. Oyuncu 11 yaşına geldiği tarih olan 1974 yılında ise annesi ile babası boşanmıştır. 14 yaşına geldiği zaman ise okuldan çıkartıldı. Daha sonrasında annesi ve üvey babası ile beraber New Jersey’de yaşamaya başladı.

 

Lise dönemlerinde oyunculuğa merak salmaya başlamış olan Tom Cruise, rahip olma hedefini de ertelemiş oldu. Okumakta olduğu Glen Ridge Lisesi öğrencilerinin oynamış olduğu “Guys and Dolls” isimli oyun ile beraber sahneye adım atmış oldu. 18 yaşına geldiği zaman liseden ayrılarak New York’tan Manhattan’a yerleşti. 1994 yılında ise Toronto’da pilotluk lisansını aldı. Oyuncu sinemaya ise 1979 yılında Franco Zeffirelli’ye ait Endless Love isimli film ile adım attı. Bu filmin sonrasında ise 1981'de Sean Penn, Timothy Hutton ve George C. Scott gibi isimler ile Taps filminde rol aldı.

 

Guys and Dolls ( 1955 )

 

IMDb: 7.1

 

 

 

Bu filmin çekilmesinden iki sene sonra ise Risky Bussiness filmi ile ilk defa Altın Küre ödülüne aday gösterilmeyi başardı. Oyuncu Top Gun isimli filmde ise 1986 yılında yer aldı. Bu filmde yer almasının sonrasında ise The Color of Money, Rain Man ve ilk defa Oscar ödüllerine aday gösterilmiş olduğu Born on the  Fourth of July ve Far and Away filmlerinde başrol oynamayı başardı. 1993 yılına gelindiği zaman ise oynamış olduğu Teğmen J.G. Daniel Kaffee rolü ile A Few Good Man’deki performansı ile üçüncü kere Altın Küre adaylığını da elde etmiş oldu. 1996 yılındaki Jerry Maguire ile en iyi aktör dalındaki ikinci Oscar adaylığını kazanırken aynı zamanda en iyi aktör dalında Altın Küre’nin de sahibi oldu.

 

A Few Good Man (1989)

 

IMDb: 6.4

 

 

 

1999 yılına gelindiği zaman ise Stanley Kubrick’e ait Eyes Wide Shut filminde eşi Nicole Kidman ile kamera karşısına geçti. 2000 yapımı olan Paul Thomas Anderson tarafından üstlenilmiş olan Magnolia filmi ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında bir kere daha Altın Küre ödülünü almayı başardı. İsmini her geçen gün duyurmayı başaran oyuncu, Brian de Palma’nın yönettiği Mission Impossible, John Woo’nun yönettiği Mission İmpossible 2, Cameron Crow’un yönettiği Vanilla Sky, Steven Spielberg’ün yönettiği Minority Report, Edward Zwick’in yönettiği The Last Samurai ve Michael Mann’in yönettiği Collateral isimli filmlerde rol alarak da isminden en fazla söz ettiren oyuncular arasında ilk sıralarda kendine yer bulmayı da başarmış oldu.

 

Collateral (2004)

IMDb: 7.5

 

 

 

Mission Impossible 2 filmi için almış olduğu 75.000.000 $ ile beraber de bir film için en yüksek ücreti almış olan erkek oyuncu unvanına da sahip oldu. Tom Cruise ilk evliliği 24 yaşındayken 1987 yılında, o dönemin en ünlü kadın oyuncularından 3 yaşındaki Mimi Rogers ile evlendi. Mimi Rogers aynı zamanda Scientology tarikatının da bir üyesiydi. 1950’li yıllarda aslında bilimkurgu yazarı olan L. Ron Hubbarda tarafından kurulmuş olan bu tarikata ise 1990 yılında katıldı. Aynı yıl ise Mim Rogers ile olan evliliğini sonlandırdı.

 

1990 yılında aynı zamanda Days Of Thıunder isimli filmin çekimlerinde Nicole Kidman ile tanıştı. Oyuncu o dönemde Mimi Rogers ile evliydi ve çift kısa bir süre içerisinde boşandılar. O dönemlerde henüz 22 yaşında olan Nicole Kidman ile 1990 yılının Noel gecesinde evlendiler. 2001 yılına kadar evli kalan çiftin 3 tane çocukları oldu. bunlar Ruby Kidman Cruise isimli kendi çocukları ve Isabella Jane Kidman Cruise ile Connor Anthony Cruise isimlerinde de iki tane evlatlık çocukları bulunmaktadır. 2001 yılında boşanmasından sonra ise uzun süreler boyunca evlenmeyen oyuncu 2006 yılında ise kendisi gibi oyuncu olan Katie Holmes ile Roma’da evlenmiştir. 2012 yılına kadar olan evliliklerinde ise Suri isimli kız çocuğu dünyaya geldi.

 

Oyunculuğun yanı sıra yapımcı kimliği ile de ön plana çıkmakta olan Tom Cruise; Vanilla Sky başta olmak üzere Mission Impossible III, Jack Reacher, Mission Impossible VI filmlerinde de oyuncu olarak yer almasının yanı sıra yapımcı kimliğini de ön plana çıkartmayı başarmıştır. 2020 yılında ortaya çıkmış olan Covid-19 salgını ile beraber bir süreliğine film çalışmaları askıya alınmış olsa da Tom Cruise Top Gun: Maverick filminde yine oyuncu ve yapımcı kimliği ile beraber çalışmalara başlamıştır. Film çekimleri esnasında virüs ile alakalı tedbirlere uymadığını düşündüğü set ekibi ile yapmış olduğu tartışma ise son dönemlerde sıklıkla basında yer almıştır.

 

Gun: Maverick (2021)

IMDb: 6.9

 

 

22 Ağustos 2006 yılında 14 yıllık iş ilişkisinin bulunmuş olduğu Paramount Pictures ile ilişkilerini bitirdiklerini açıkladı. Karşılıklı ortaya koyulan argümanlar ile beraber de artık iki taraf da birbiri ile çalışmak istemediklerini söyleyerek iş ilişkilerini noktaladılar. 2006 Kasım ayına gelindiği zaman ise oyuncu Tom Cruise ve Psula Wagner, United Artists isimli film stüdyosunu devraldıklarını açıklamışlardır. Tom Cruise yapım şirketleri bünyesinde yalnızca oyuncu olarak değil aynı zamanda yapımcı olarak da çalışmalarını sürdürürken Paula Wagner ise şirketin genel müdürü olarak çalışmalarını sürdürüyordu. 2008 Ağustos’ta Wagner görevinden istifa etmesine rağmen hisselerini elinde tutuyor. Var olan bu hisseler Tom Cruise hissesi ile beraber stüdyonun %30’unu oluşturuyor.

1 0
Marvel’İn Yeni Dizisi Wandavision 

Marvel’İn Yeni Dizisi Wandavision 

Fragmanının yayınlandığı günden beri en merak edilen dizilerden birisi olan WandaVision 15 Ocak tarihinde izleyici ile buluşmuştu. WandaVision dizi...

İş Dünyasına Dair Filmler

İş Dünyasına Dair Filmler

İş dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, neyse ki bu hedefe giden birçok yol var. Bazı insanlar teknik becerilere odaklanmanın başarılı olmanın b...

Black Adam İle Gündeme Gelen Dwayne Johnson Filmleri

Black Adam İle Gündeme Gelen Dwayne Johnson Filmleri

Aksiyon filmlerinin aranan isimlerinden biri olmasının yanı sıra komedi ve çocuk filmlerinde de rol alan usta oyuncu çok geniş bir yaş aralığına hi...