07/02/2021 - 20:47

Sosyal Medyada Paylaş

Manzaralarıyla Akıllarınızdan Çıkmayacak Belgeseller

Manzaralarıyla Akıllarınızdan Çıkmayacak Belgeseller

Bazı belgesellerin yüksek çözünürlüklü görüntüleri, sundukları akıldan çıkmayacak manzaraları ile diğer belgesellerden bir adım daha öne çıktığını neredeyse hepimiz farkındayız. Listesini yaptığımız bu belgeseller, yüksek çözünürlük özellikleriyle sizi adeta içine çekecek. Belgesel yayıncılığında çığır açan unutulmaz manzaraları bizlerle buluşturan bu yapımları sizler için derledik.

The Blue Planet (2001)

BBC Doğa Tarihi Birimi 21. yüzyıldan önce uzun bir filmografiye sahip olsa da, The Blue Planet ile doğal dünyanın başka bir keşif düzeyine yaklaştı. Sakin ve istikrarlı anlatıcı olarak ikonik Attenborough ile The Blue Planet, yunuslardan sardalyalara ve mavi balinalara kadar yaratıkların spot ışığında bir dönüş yaparak derinlerin sakinlerini vurgulamak için su altına iniyor. 

The Blue Planet ile bu listedeki diğer tüm başlıklar arasındaki en büyük fark teknolojidir: Sekiz bölümlük belgesel dizisi, ayrıntılı olanın ihtişamını sınırlayarak standart tanımda çekilmiştir.

Planet Earth (2006)

Planet Earth, Attenborough ve yapımcı Alastair Fothergill de dahil olmak üzere The Blue Planet'in arkasındaki ekibi yeniden bir araya getirdi, ancak bu projenin kapsamı çok daha büyüktü. 

Ormandan ormanlara ve Kuzey Kutbu'na zıplayan Dünya Gezegeni, iklim değişikliği nedeniyle tahrip edilen modern bir dünyada sayısız türün nasıl yaşadığının bir belgesi olduğu kadar bir seyahat günlüğüdür. 

Planet Earth, 15 yıl sonra gelecekteki belgesel dizileri için bir HD şablonu olarak öne çıkıyor ve gezegenimizdeki en güzel yaratıklara ve manzaralara dudak uçuklatan netlik sunuyor.

Nature’s Great Events (2009)

Dünya Gezegeni kanalındaki pek çok başlık tipik olarak, tüm gezegendeki veya belirli bir bölgedeki zaglar yerine Nature's Great Events zig'lerindeki doğal yaşama geniş bir genel bakış sunan tanınabilir bir doğa belgeselleri alt kategorisine giriyor. 

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, altı bölümlük dizi, hayvanlar aleminde her yıl meydana gelen altı olaya odaklanıyor. Bazıları, Kuzey Amerika’nın Batı kıyılarında koşan somon balığı veya Serengeti’deki hayvanların göçü gibi doğa dışı meraklılara belli belirsiz aşina olabilir.

Life (2009) 

Hayvanlar hayatta kalmak için ne yapmalı? En güçlü olanın hayatta kalması tanıdık bir ifadedir, ancak BBC Doğa Tarihi Birimi'nin Dünya Gezegenine kadar devam eden serisinde kavramı ayrıntılı olarak incelemesi akıllıca işlenirken, hayvanların en nefes kesici yüksek çözünürlüklü fotoğraflarından bazılarını sunar. Attenborough’un sabit sesi, sürüngenlerden kuşlara ve böceklere kadar her şeyin yaşamları boyunca izleyiciye rehberlik eder.

Frozen Planet (2011)

Tıpkı The Blue Planet'in doğrudan su altındaki dünyaya odaklandığı gibi, Frozen Planet de dikkatini Kuzey Kutbu ve Antarktika'ya çeviriyor. Frozen Planet gerekli güzel doğa görüntülerini en çarpıcı şekilde sunar.

Africa (2013)

BBC belgesel dizilerinin çoğu geniş ve kapsamlıdır, tüm dünyaya sadece birkaç saat içinde bakmaktadır. Afrika, adı itibariyle daha sınırlı bir bakış açısına sahiptir. Altı bölümden fazla olan bu dizi, kendine özgü konumlarını Kongo ve Sahra Çölü gibi yerlerde vahşi yaşamın nasıl hayatta kaldığını keşfetmek için kıtaya iniyor. 

Life Story (2014)

Life, hayvanların doğal yaşam alanlarında hayatta kalmak için çeşitli mücadelelerini belgelese de, Life Story daha çok yaşam döngüsü temasına odaklanıyor. Altı bölümlük dizi, hayvanları doğdukları andan ebeveyn oldukları ana kadar takip ediyor. Yırtıcıların avlarını takip ettikleri bu seriyi simgeleyen pek çok eylem var, ancak en güzel görüntüler sessiz anlarda çekilmiştir. Bu tür  unutulmaz görüntüleri başka hiçbir yerde bulamazsınız.

The Hunt (2015)

Herhangi bir doğa belgesindeki en içgüdüsel sahnelerden biri, avlanan hayvanların (veya tersine, avlanmaktan kaçınmaya çalışan hayvanların) tasviridir. The Hunt, bu sahnelerle dolu yedi bölümlük bir dizidir ve avın Kuzey Kutbu, orman gibi farklı ortamlarda ve aradaki her yerde nasıl oynandığına odaklanır. 

Frozen Planet’ de olduğu gibi, koruma ve iklim değişikliği baştan sona devam eden bir akımdır; burada, son bölüm nesli tükenmekte olan bir yırtıcıyı kurtarmaya çalışan bilim adamlarını takip etmeye adanmıştır. Final, birçok hayvanın karşılaştığı çaresiz duruma gerekli bir bakış sağlar.

Planet Earth II (2016)

Evet, belgeseller bile devam filmlerinden etkilenmez. Planet Earth'ün çarpıcı uluslararası başarısından on yıl sonra, BBC Doğa Tarihi Birimi ve David Attenborough Planet Earth II ile geri döndü.  

Planet Earth'ün doğal dünyanın yüksek çözünürlüklü tasvirleri çığır açtığı gibi, BBC tarafından 4K HD olarak üretilen ilk TV dizisi olan Planet Earth II de  aynı şekilde öyle. Ultra yüksek çözünürlüklü bir televizyonunuz olmasa bile farkı göreceksiniz. 

Altı bölümlük serideki görüntülerin netliği açıkçası hayranlık uyandırıyor. İklimsel bölüm, hayvanların doğal yaşam alanlarının kentsel yayılma nedeniyle nasıl tehlike altında olduğunu belgeliyor Planet Earth II, bir önceki serisinden daha kısa olsa da, gözler için bir ziyafettir.

Blue Planet II (2017)

Ve bir devam filmi daha karşınızda. Blue Planet II, 2001 belgesel dizisi The Blue Planet ile karşılaştırıldığında çok daha belirgin bir ilerleme sunuyor. Blue Planet II birinci serisine göre, modern yaşam tarzımızın deniz ortamlarına nasıl zarar verdiğinin altını çizmede daha etkili ve güçlüdür. 

Çoğumuz kirliliğin ve çöpün deniz yaşamını yok edebileceğini biliyoruz, ancak Blue Planet II bize bu yıkımı acımasız ayrıntılarla gösteriyor.

Serengeti (2019)

Her harika doğa belgeseli, David Attenborough'nun sesini içermiyor. Oscar ödüllü aktris Lupita Nyong’o'nun anlattığı bu altı bölümlük etkinlik, Afrika'nın en tanınmış bölgelerinden birine odaklanarak hayvanların zorlu ortamlarda nasıl hayatta kaldıklarını inceliyor. 

A Perfect Planet (2021)

Attenborough tarafından  anlatılan bu beş bölümlük dizi, COVID-19 salgını sırasında yapılan ünitenin güncel doğa belgesellerinden sadece biri. Attenborough bunu evinin sınırları içinde anlatsa da kalitesini etkilemiyor.

 

 

0 0
Marvel’İn Yeni Dizisi Wandavision 

Marvel’İn Yeni Dizisi Wandavision 

Fragmanının yayınlandığı günden beri en merak edilen dizilerden birisi olan WandaVision 15 Ocak tarihinde izleyici ile buluşmuştu. WandaVision dizi...

İş Dünyasına Dair Filmler

İş Dünyasına Dair Filmler

İş dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, neyse ki bu hedefe giden birçok yol var. Bazı insanlar teknik becerilere odaklanmanın başarılı olmanın b...

Black Adam İle Gündeme Gelen Dwayne Johnson Filmleri

Black Adam İle Gündeme Gelen Dwayne Johnson Filmleri

Aksiyon filmlerinin aranan isimlerinden biri olmasının yanı sıra komedi ve çocuk filmlerinde de rol alan usta oyuncu çok geniş bir yaş aralığına hi...