09/03/2021 - 22:43

Sosyal Medyada Paylaş

Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı

Kalsiyum, diğer vitamin ve minerallerle birlikte hamilelikte ihtiyaç duyduğunuz temel minerallerden biridir, vücudunuz bunu bebeğinize sağlar ve iskelet gibi hayati yapıların gelişimine yardımcı olur. Çok az kalsiyum komplikasyonlara neden olabilir. 

Günlük Gereksinimler

Hamilelikte bile kalsiyum ihtiyacı yaşa göre değişir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji (ACOG), 19 yaş ve üstü hamile ve emziren annelerin her gün 1.000 mg kalsiyum tüketmelerini önermektedir.

Genç anneler biraz daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bebeklerinin büyümesini desteklerken kemiklerini ve kalsiyum depolarını kendi vücutlarında tutmaya yetecek kadar ihtiyaçları vardır. Bu nedenle uzmanlar, 18 yaş ve altı hamile gençlerin her gün en az 1.300 mg kalsiyum almasını önermektedir.

Kalsiyum vücut için önemli bir besindir. Hamilelik sırasında, sağlığınız ve içinizde büyüyen bebeğin sağlığı ve gelişimi için daha fazla kalsiyuma ihtiyacınız vardır.

Bebeğiniz İçin

Gelişmekte olan bebeğinizin kemikler ve dişler oluşturmak için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Sonuçta bütün bir iskelet inşa ediyorlar. Kalsiyum ayrıca bebeğinizin kalbi, kasları, sinirleri ve hormonları için önemli bir besindir.

Sizin İçin

Hamilelik sırasında bebeğinize ihtiyacı olan tüm kalsiyumu verirsiniz, böylece her gün önerilen miktarda kalsiyum tükettiğinizde bebeğinize ve kendinize bakmış olursunuz. Yeterince almazsanız, bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Yeterince alsanız da almasanız da, vücudunuz bebeğinize yine de kalsiyum verecektir. Dolayısıyla, verdiğiniz şeyi değiştirmezseniz, zayıflamış kemikler ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha büyük bir osteoporoz riski ile karşılaşabilirsiniz.

Komplikasyonlar

Hem çok az hem de çok fazla kalsiyumun bir sonucu olarak komplikasyonlar mümkündür. Neyse ki, kolayca önlenebilirler.

Çok Az Kalsiyum

Her gün önerilen miktarda kalsiyum tüketmezseniz, muhtemelen herhangi bir önemli gebelik komplikasyonu yaşamazsınız.

Kalsiyum eksikliği, böbrek sorunu, ameliyat veya belirli ilaçları alma ihtiyacı gibi bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa komplikasyonlara neden olma olasılığı daha yüksektir.

Yeterince kalsiyum tüketmemek şunlara yol açabilir:

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon

Erken doğum

Düşük doğum ağırlığı

Parmaklarda uyuşma ve karıncalanma

Bebeğin yavaş büyümesi

Bebek kemiklerinde yeterince kalsiyum olmaması

Kalp sorunları

Kas ve bacak krampları

İştahsızlık

Nadir durumlarda, kemik kırılma riski artar.

Çok az kalsiyum ölüme neden olabilir. Anlaşılır bir şekilde, bu komplikasyonların çoğu endişelenmenize neden olurken, denemeden bile bir miktar kalsiyum alma ihtimalinizin olduğunu unutmayın. Ayrıca, büyüyen bebeğinize yetecek kadar kemik depolamalısınız.

Çok Fazla Kalsiyum

Yediğiniz gıdalardan çok fazla kalsiyum alınması nadirdir. Takviye kullanıyorsanız, büyük olasılıkla aşırı miktarda kalsiyum alırsınız.

Doğum öncesi vitamininizde ve aldığınız diğer takviyelerde hangi besinlerin ve her besinin ne kadarının bulunduğunu anlamak önemlidir. Farkında bile olmadan fazladan alıyor olabilirsiniz.

Aldığınız veya düşündüğünüz vitaminler hakkında doktorunuzla konuşmak her zaman en iyisidir, böylece ihtiyacınız olanı çok fazla almadan alırsınız. 19 yaşında veya daha büyükseniz, her gün 2,500 mg'dan fazla kalsiyum almak istemezsiniz ve 18 yaşında veya daha küçükseniz, günde 3,000 mg'ın üzerine çıkmak istemezsiniz.

Çok fazla kalsiyum tüketmek şunlara neden olabilir:

Kabızlık

Böbrek taşı

Muhtemelen demir ve çinko gibi diğer mineralleri emmede sorun

Düzensiz kalp atışı

Bebeğin vücudunda düşük kalsiyum

Vücudunuz kalsiyum üretmez, bu yüzden onu yiyeceklerden, güçlendirilmiş ürünlerden ve takviyelerden almanız gerekir.

Gıda Kaynakları

Dört porsiyon kuvvetlendirilmiş süt veya diğer güçlendirilmiş süt ürünleri, size yaklaşık 1.200 mg (porsiyon başına yaklaşık 300 mg) vererek günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bir bardak güçlendirilmiş portakal suyu, porsiyon başına yaklaşık 300 mg ile aynı miktara sahiptir. Yeşiller, kuruyemişler ve fasulye gibi diğer yiyecekler biraz daha azdır (porsiyon başına yaklaşık 100 mg).

Yediğiniz süt ürünlerinin pastörize olduğundan emin olun ve en iyi süt ve süt ürünleri türü hakkında doktorunuzla konuşun. Az yağlı ve yağsız süt, ekstra yağ ve kalori içermeyen tam yağlı sütün tüm kalsiyum ve besin maddelerini içerir.

Vejetaryen ve Vegan Diyetler

Vejetaryen ve vegan diyetler çok sağlıklı olabilir. Ancak birini takip etmeyi seçerseniz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri aldığınızdan emin olmak için beslenme hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Hamileyken doğru beslenmek çok önemlidir.

Farklı vejetaryen diyet türleri vardır. Ne kadar kalsiyum aldığınız ve ne kadarını emdiğiniz, ne yediğinize bağlıdır. Lakto ova vejetaryen diyetini uygularsanız, yumurta, süt ve peynir yiyebilirsiniz. Yani, bu planda her gün yeterince kalsiyum alabilmelisiniz.

Katı bir vegan veya bitki bazlı diyet uygularsanız, günlük kalsiyum tavsiyesini karşılamak daha zor olabilir.

Vücudunuz doğal olarak D vitamini yapmak için güneş ışığını kullanır. Ancak, bazı gıdalardan veya takviyelerden de D vitamini alabilirsiniz.

D vitamini almak için şunları yapabilirsiniz:

Güneşte biraz zaman geçirin. Güçlendirilmiş ürünler tüketin. Kalsiyum açısından zengin birçok gıda ayrıca süt, portakal suyu, tahıl, yoğurt ve yumurta gibi D vitamini ile takviye edilir. 

Doğum öncesi vitaminlerinizi alın. Doğum öncesi vitaminlerin çoğu D vitamini içerir. Bir vitamin takviyesi isteyin. Yeterince D vitamini almak önemlidir, ancak fazlası tehlikeli olabilir.

 

0 0
Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Düzenli olarak vitamin almak çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir ve siz ve aileniz için organik vitaminler seçmek, ailenizin vücutlarını ve bağış...

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

Herkes sivilcesiz kusursuz bir cilt ister. Bazı doğal cilt bakımı ipuçları arıyorsanız, doğru sayfaya geldiniz. Bu makalede ortaya çıkan güzellik s...

Aloe Veranın Sırları

Aloe Veranın Sırları

Humuslu toprakta yetiştiği bilinen aloe veranın mükemmel sır dolu yapısı günden güne dikkat çekiyor. Son 2 yıl içinde oldukça önemli derece de rağb...